New England Scout Orienteering Championships
2011 Results
Nobscot Scout Reservation, Sudbury MA
October 30, 2011
Older Boy Scouts on Orange course:
Course ID Troop # Town Participants Time
BO 21 FRAMINGHAM B. ZSCHAU, B. KIRCHMAN 60:42
BO 1775 NATICK VINCENT, GRADY 74:01
BO 18 WALPOLE NH GRAHAM, KAITLYN 81:18
BO 306 ARLINGTON TAO, JIMMY 90:30
BO 18 WALPOLE NH J. MAKINEG, A. PECK 90:52
BO 21 FRAMINGHAM G. SAVINO, C. CAIN 92:13
BO 122 GREENVILLE N;M BRUILETTE 93:21
BO 1775 NATICK S. PETTMAH, S. CARCAUAGUA 100:10
BO 112 GLOUCESTER E. WHEELER, J. HOGAN, D. IVORD 144:15
BO 13 NORTON M. ROBINSON DNF
BO 63 SUDBURY L. DUNPHY, M. TENTARELL DNF
BO 105 PEMBROKE ERIC, LENNY, JOSH DNF
BO 21 FRAMINGHAM K. ARICO, T. BURNS DNF
BO 0 M. LEVITTE, S. CARIGNAN DNF
BO 55 FAIRHAVEN T. VIERA, S. BRYER, M. RUCOZA DNF
Tenderfoot Boy Scouts on White Course
Course ID Troop # Town Participants Time
BW 12 FRAMINGHAM K. LENZ, C. GEISER, I. MOORE 26:02
BW 21 FRAMINGHAM T. LUDLUM, W. EAGAN 29:59
BW 1775 NATICK T. LANDWARD, N. BRACKETT 33:06
BW 306 ARLINGTON BEN, LING, JAKE 34:51
BW 12 FRAMINGHAM J. BEMBE, W. LOVETT 35:48
BW 7 SCITUATE T. BURKE, B. SNYDER 38:57
BW 7 SCITUATE M. TAYLOR 43:46
BW 122 GREENVILLE J. BROUILLETTE, A. JUDKIN 44:11
BW 7 SCITUATE SHAWN, DEREK, JAKE 52:24
BW 530 HARRISVILLE N. BATTY, J. RUSSEL DNF
1st Class and 2nd Class Boy Scouts on Yellow Course
Course ID Troop # Town Participants Time
BY 530 HARRISVILLE W. TOLMAN, T. BATTY 55: 19
BY 7 SCITUATE SEBASTIAN ET AL 59:07
BY 63 SUDBURY NICK, VICTOR 61:30
BY 750 N. READING WILL, RUDY, SCOTT 63:27
BY 11 LEOMINSTER 72:04
BY 122 GREENVILLE PAT, JON 81:29
BY 11 LEOMINSTER C. GORDON, K. VINCENT 82:02
BY 306 ARLINGTON TOM, ELY 85:22
BY 21 FRAMINGHAM D. HAMEL, C. SMITH, J. 89:34
LLEWELLYN
BY 1775 NATICK N. KOVUTSIS, BRIAN 91:26
BY 132 CONCORD J. PIZEOCZYNSKI, T. LEE 92:12
BY 242 NEWTON A. GEARY, J. SALLOWAY 101:11
BY 63 SUDBURY C. CHUNG, D. GRIFFITH, D. 107:55
STUTMAN
BY 112 GLOUCESTER M. QUESADA, T. MOURTON, G. 138:16
DAVIS
BY 0 155:48
BY 750 N. READING CALEB, MAX, OWEN DNF
BY 21 FRAMINGHAM M. RAY, B. LIMERI DNF
BY 12 NORTON J.AIDEN DNF
BY 242 NEWTON R. GALLO, H. MAYER, H. LIN DNF
BY 132 CONCORD M. LAVIS DNF
Webelos Cub Scouts on White Course
Course ID Troop # Town Participants Time
CW 40 NATICK M. BEDNARZ, O GOLDNER 39:21
CW 12 FRAMINGHAM A. OHANIAN 43:00
CW 40 NATICK A. BOYAJIAN, S. BURT 46:10
CW 12 FRAMINGHAM E. COSGROVE 61:46
Female Leaders on Yellow Course
Course ID Troop # Town Participants Time
FY 1018 NORTON C. ROBINSON 44:44
FY 77043 MARLBORO N. CAIAZZI 86:32
FY 1018 NORTON ASHLEY 88:30
Senior and Ambassador Girl Scouts on Orange Course
Course ID Troop # Town Participants Time
GO 72660 CONCORD GRACE, JULES 71:36
GO 77043 MARLBORO J. CAIAIZZI, K. LEONARDO 104:39
GO 30195 WESTBOROUGH E. ANDERSON, B. BRYAN 105:34
Junior Girl Scouts on White Course
Course ID Troop # Town Participants Time
GW 30507 WESTBOROUGH LIZZIE, MARY, HELENA 31:18
GW 30507 WESTBOROUGH TAYLOR, LYDIA, GEMMA 36:26
GW 72498 SUDBURY ELIZABETH, DAWN, ERIN 42:15
GW 30507 WESTBOROUGH KALINA, JORDAN, COMNICA 45:48
Cadette Girl Scouts on Yellow Course
Course ID Troop # Town Participants Time
GY 72694 CONCORD JILLIAN, LILI, SARAH 67:40
Male leaders on Orange Course
Course ID Troop # Town Participants Time
MO 306 ARLINGTON M. VON TERSCH 60:15
MO 18 KEENE L. KALETSKY 63:32
MO 112 GLOUCESTER D. WHEELER 64:17
MO 40 NATICK M. GARDNER 68:54
MO 11 LEOMINSTAR A. O'LEARY 84:24
MO 122 GREENVILLE P. SIMONSKI 87:28
MO 40 NATICK R. BURKE 97:15
MO 132 CONCORD C. LEE 100:36
MO 299 WALPOLE NH R. MAKINEN 123:02
MO 63 SUDBURY F. RUST 130:00
MO 11 LEOMINSTER R. SCHAFFTE 137:27
MO 112 GLOUCESTER R. DAVIS 147:13
MO 306 ARLINGTON S. BANNICK DNF
MO 18 KEENE M. WALTER DNF
MO 122 GREENVILLE R. BEOVILLETTE DNF
MO 0 D. CARCONAGUE DNF
Non competitors
Course ID Troop # Town Participants Time
NC 63 SUDBURY D. KORENIOWSKI, A. BENTON 43:55
NC 100 WESTBORO R. R. REEVIG 67:49
NC 100 WESTBORO R. REEVY, R. REEVY 67:49
NC 105 PEMBROKE D. ELSNER, J. LAPHAM 90:41
NC 12 NORTON DAVE & DENNIS DNF
First time adult leaders on Yellow Course
Course ID Troop # Town Participants Time
RY 7 SCITUATE D. HODGES 24:30
RY 7 SCITUATE P. LEBLANC 63:38
RY 132 CONCORD M. LEWIS, J. BENOIT 76:13
RY 63 SUDBURY K. CHUNG DNF